Videohry a jejich vliv na děti

I přes to, že se může zdát, že je nespočet lidí, kteří jsou závislí na počítačových hrách, nebo třeba na automatech, tak ne vždycky to může mít takto fatální následek. Vědci zjistili, že opravdovou závislostí trpí jen malé množství populace, ať se jedná o závislost počítačových her, nebo hazardu. Takže i přes to, že většina her je stejně vybarvených, jako jsou třeba automaty v kasinech, tak ne vždycky to musí mít tak špatné následky, jaké jsou právě u gamblerů v kasinech.

V dnešní době internetu, technologií je zřejmé, že tato doba postihne i malé děti. Naštěstí se vytváří spoustu zajímavých her, které zlepšují dětem spíše dovednosti než, že by na ně měli nějaké špatné následky do budoucna. Samozřejmě všechno je potřeba brát s mírou i co se týče her na tabletech, počítačích nebo na chytrých telefonech. Bohužel je to mezi dětmi ta nejrozšířenější aktivita. Všechno má své pro a proti. Jak už bylo zmíněno, tak dneska se dá stáhnout spoustu tvůrčích her pro děti, jako je malování nebo nějaké logické hry. Ne vždycky pod tím musí být schované něco špatné nebo nevhodné pro děti. Co se týče negativity videoher u dětí, tak jde hlavně o to, že se moc sociálně neadaptují, jelikož dítě tráví málo času v kontaktu s dětmi, tak nerozvíjí verbální a sociální dovednosti, které jsou velmi důležité. Dalším negativním faktorem je určitě tloustnutí a může to vést až k obezitě. Samozřejmě stále hrozí riziko závislosti. Ať ty hry mají podobné faktory jako automaty v kasinech nebo ne, tak mohou mít fatální následky na jedincích, kteří se často věnují těmto aktivitám. Pozitivním faktorem ale je, že neznamená když děti hrají počítačové hry, že se z nich stanou násilníci, nebo závisláci na sázení a automatech. Sama hra je nevede k agresi. Je to prokázané studií při které testovali několik hráčů a prokázané jsou pouze krátkodobé následky, takže po skončení hry je dítě vrací do normálu. Ale i přes to se rodiče obávají nejhoršího a mají pocit, že jejich největší přítel je počítač nebo tablet a o okolní svět se nezajímají. Dneska je spoustu her, které jsou navržené hlavně pro vzdělávání, strategie a tyto hry jsou především prospěšné pro rozvoj. Studie ukazuje, že nejhorší vliv na děti mají akční střílečky kde jsou brutální scény a některé děti tomu mohou podlehnout. Ideální zábavou pro děti jsou spíše sportovní hry, které nemají žádnou podobu s hernami, které ovlivní člověka do zblbnutí. A následně se topí v dluzích. Takže rozhodně to na děti v tomto ohledu nemá takový vliv. Co se týče automatů, tak tam hraje něco úplně jiného. Tam je lákavá výhra a prstě jednoduše vám to může vlézt na mozek. Ale pro deti je to spíše kreativní záležitost a to hlavně pro jejich rozvoj. U dospělých tohle může vést k závislosti a doživotním dluhům. To u dětí nemá žádný vliv. Pokud to třeba nevidí doma, tak je malá pravděpodobnost, že k tomu nějakým způsobem dojdou. Samozřejmě postupem času jak jedinec vyroste, tak na něho má vliv i okolí. Například kamarádi, partner . Ale v dětství při občasném hraní her na tabletu to rozhodně nevznikne.

Na závěr je tedy potřeba říct, že v malém množství dítěti neublíží nějaká zajímavá hra na tabletu nebo počítači. Když je vše s mírou a s dobrým výběrem hry, tak je to naopak prospěšné.

About the Author: admin