Slavné obrazy spojené s hazardem

Hazard versus umění

Nervózní ruce, zpocené čelo, zbystřené vnímání, nebo napětí, které by se dalo krájet… To vše bývá často součástí atmosféry hazardních her a hráčů, kteří jsou jen krůček od rozhodnutí, zda si právě slušně vydělali nebo naopak přišli o poslední peníze. Prostředí hazardních her a riskantních sázek v nás často vzbuzuje rozpoluplné pocity, kdy se mísí na jedné straně veselí, rozjařené pocity z očekávaného výsledku, vzrušení a radost ze hry, na druhou stranu pak ale i pochmurná, vážná nálada hráčů, napětí nebo smysly vybičované k perfektnímu soustředění. Prostě adrenalin jak má být!

Co má tohle vše spojené s uměním? Vůbec nic a jedná se podle vás jen o běžnou realitu světa hazardních her? Ano, proč ne. Nicméně právě to je denní chléb pro umění, které se vždy snažilo zachytit a zpracovat všední realitu světa spolu s jejími bláznivými výstřelky, zájmy a posedlostmi, které ji provázejí. Tím spíš, pokud si uvědomíme, že jsou hazardní hry součástí každé společnosti a v určité míře snad i lidské povahy, která touží po vzrušení.

Od středověku po současnost

        Patrně nejznámější a nejstarší hrou jsou karty a do Evropy přišly v pozdním středověku. Současně s tím se je snažilo zachytit i umění – už od renesance najdeme obrazy, které se snaží zachytit nejen jejich zábavnou tvář, ale i tu odvrácenou, kdy vede karban k násilí a osobnímu úpadku. Během renesance tvořil např. Lucas van Leyden, v baroku Théodore Rombouts, Michelangelo Merisi da Caravaggio nebo Adriaen Brouwer.

„The card players“ od Lucase van Leydena                   „The Cardsharps“ od Michelangela Merisi da Caravaggia

        Z rokokových malířů můžeme jmenovat Francisca de Goyu, z nastupujícího realismu pak malíře jako je George Caleb Bingham nebo John Mix Stanley. Během 19. století vznikaly jak historické obrazy (třeba z dílny francouzského malíře Adolpha Alexandra Lesrela), tak i obrazy podle aktuálně se rozvíjejících směrů, jakým byl např. impresionismus (Paul Cézanne nebo Edgar Degas). Všichni malíři věrně zachycovali reálie hry – hrají malí kluci na vesnici i urozená šlechta, hraje se pro zábavu ale i na smrt nebo s čistými úmysly i s podvodnými praktikami.

Moderní umění

        Moderní umění s sebou přineslo vyobrazení i jiných her než jen karetních her a to například poker, dostihové závody, hrací automaty nebo ruletu.

        Zábavnou prací, kterou jistě každý známe (nebo je nám přinejmenším velmi povědomá), je pak práce malíře Cassiuse Marcelluse Coolidge, který vytvořil 16 olejomaleb s názvem „Dogs Playing Poker.“ Většina z nich zobrazuje psy různých ras, kteří sedí u pokerového stolu místo lidí. Na některých z nich jsou psi zobrazeni i v jiných společenských situacích.

        Historické obrazy znázorňující hazardní hru zachycují nejčastěji reálie a její společenské vnímání. Moderní provedení si může dovolit pustit se do tohoto úkolu s větší symbolikou a nadsázkou.

About the Author: admin