Hry, které může hrát celá rodina

Jak zabavit sám sebe jistě víte. Své koníčky a zájmy znáte nejlépe. Pak ale přijdou chvíle (a to nejen během nadcházejících prázdnin), kdy se sejde celá rodina i s dětmi, a společná zábava se stává horkým tématem. Naštěstí pro vás máme několik tipů, které můžete vyzkoušet. Pokud se k nim připojíte i vy jako rodiče, je mnohem větší šance, že si budou děti hrát v klidu a smysluplně.

Deskové hry

Klasikou v rodinné zábavě jsou deskové hry. Jejich výběr a zaměření samozřejmě vždy přizpůsobte věku dětí a jejich zájmům nebo schopnostem. Výběr her je u nás opravdu široký a záleží už jen na vás, jakou hru zvolíte.

Standardní Domino, Člověče, nezlob se, Mikádo nebo Kris kros je na trhu neustále, nicméně nebojte se zabrouzdat i do zábavnějších vod. Určitě více legrace si užijete u aktivních her jako je Activity, Twister, Time´s up nebo závodní hra Pitchcar. Hodně oblíbené jsou pak vědomostní hry, které můžete hrát se staršími dětmi. Velmi oblíbená je série od Albi Otázky a odpovědi, která se liší podle okruhu (Svět, Evropa, Česko,..), nebo rychlejší a podobná hra V Kostce! (BrainBox). V kategorii strategických her jsou pak nejprodávanější Úniková hra, Agricola nebo Age of Empires. Tohle už jsou ale díky svému hernímu provedení také hry dražší. Zvolit můžete i Monopoly, nejrůznější labyrinty nebo jinou hru trénující třeba postřeh.

Na cestách

Protože s dětmi jistě trávíte spoustu času v autě nebo jinde než doma, neváhejte vyzkoušet nějakou cestovní hru. Délky jejich hraní jsou různé, takže si vybírejte podle toho, při jakém cestování potřebujete děti zabavit nejčastěji. Sáhnout můžete například po hře Auto-Bingo, která malé neposedy zabaví při dlouhé cestě, Cestovní Ubongo Trigo, IQ XOXO, Čtyři v řadě, Cestovní Dostihy a sázky nebo Cestovní ruletu.

A rozhodně nezapomínejme na karetní hry, kterými se můžete bavit doma i na cestách. Karetních her je nepřeberné množství a variant. Pro malé hráče obrázkové pexeso, pro větší Kvarteto Hrady a zámky, karetní hra UNO, hra Dobble, která trénuje rychlost, postřeh a reflexy,  anebo vyzkoušejte Sadu na poker od Albi a pronikněte do tajů hazardu.

Když neprší

Když je krásné počasí, je jistě škoda trávit čas u deskové hry doma. Existuje spousta her, které jsou určené k venkovní zábavě. Starší ročníky se bavily u klasických kuželek, kuliček nebo u skákání přes gumu. Všechny tyto hry jsou dostupné i dnes, pouze v modernějším provedení. Hry jsou jednoduché, levné a léty prověřené! Velkou oblibu dnes zažívá i petanque nebo kriket.

Pokud zapojíte více vaši fantazii, dá se spousta her také vymyslet. Pokud jste venku, kde máte prostor na hraní, určitě zorganizujte i nějakou pohybovou hru. Vymyslet můžete nejrůznější schovávačky, kdy je třeba najít určité karty, věci, apod.. Zkuste schovat poklad a mapu k němu nakreslete na pohlednici, kterou později rozstříháte. Postřeh můžete trénovat u hry „co se změnilo“, kdy změníte něco v místnosti, kterou si děti předtím pořádně prohlédly.

Pokud projdete kuchyň nebo spíž, nasbíráte jistě dostatek věcí, které mohou děti poslepu hádat a tipovat. Obecně se jedná o hry, kdy dospělí zapojí fantazii a děti se vyřádí při plnění úkolů.

Hry, do kterých se zapojí celá rodina, je opravdu hodně, takže můžete vybírat přesně podle toho, na co máte náladu. Sáhnout můžete po klasické deskovce, kartách nebo vyběhnout ven a zapojit fantazii v kolektivní hře o hledání pokladů.

Tak příjemnou zábavu!

About the Author: admin